Przemoc w rodznie

Twój Parasol – aplikacja mobilna

Uwaga, otwiera nowe okno. DrukujEmail

Wpisany przez Administrator poniedziałek, 08 maja 2023 18:56

Baner Aplikacja Mobilna Parasol



Twój Parasol to aplikacja mobilna dzięki której osoby narażone na sytuacje związane z przemocą w rodzinie mogą uzyskać wsparcie i informacje. Poza materiałami edukacyjnymi aplikacja umożliwia dostęp do bazy organizacji oferujących wsparcie.

Aplikacja umożliwia również przesyłanie informacji o zdarzeniach przemocowych do ewentualnego wykorzystania później oraz możliwość kontaktu z wcześniej skonfigurowanym adresem email lub możliwość szybkiego wybrania telefonu alarmowego.

W celu zapewnienia dyskrecji użytkowania aplikacji – oficjalną częścią aplikacji jest zestawienie danych pogodowych odpowiednich do lokalizacji.

Więcej: Twój Parasol – aplikacja mobilna

 

Trwa nabór uczestników do „Programu oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie”

Uwaga, otwiera nowe okno. DrukujEmail

Wpisany przez Administrator wtorek, 30 kwietnia 2019 08:52

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Szydłowcu, informuje że od maja do października 2019 r. będzie realizować program korekcyjno-edukacyjny dla osób stosujących przemoc w rodzinie z terenu powiatu szydłowieckiego.

Zapisy osób chętnych do wzięcia udziału w programie prowadzone są w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Szydłowcu, ul. Metalowa 7 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00. Więcej informacji na temat programu można uzyskać pod numerem telefonu 48 6174715.

Więcej: Trwa nabór uczestników do „Programu oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie”

   

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Uwaga, otwiera nowe okno. DrukujEmail

Wpisany przez Administrator środa, 20 lutego 2019 16:22

W związku z ustanowieniem dnia 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw, Ministerstwo Sprawiedliwości po raz kolejny koordynuje „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. W bieżącym roku obchody będą się odbywały w dniach 18 lutego – 24 lutego.

W preambule do ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw (Dz.U. Nr 59, poz. 517) ustawodawca wskazał na potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań na rzecz poprawy ich położenia. Obchody mają zwrócić uwagę zwłaszcza na potrzeby ofiar przestępstw oraz przynieść potrzebującym skuteczną pomoc.

Taką pomocą będą m.in. bezpłatne porady prawne oraz psychologiczne udzielane w trakcie obchodów w różnych lokalizacjach, w tym w sądach, prokuraturach, komendach policji, siedzibach prawniczych samorządów zawodowych czy organizacji pozarządowych.

Więcej: Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

   

Komunikat dot. obowiązku zgłaszania do organów ścigania przypadków przemocy w rodzinie oraz podejrzeń o popełnieniu przestępstwa

Uwaga, otwiera nowe okno. DrukujEmail

Wpisany przez Administrator środa, 20 lutego 2019 16:19

Mazowiecki Oddział Wojewódzki informuje, iż w związku z Komunikatem wydanym dnia 7 kwietnia br. przez Ministra Zdrowia, osoba wykonująca zawód medyczny, która podejrzewa, że jej pacjent może być ofiarą przemocy seksualnej lub przemocy w rodzinie, ma nie tylko obowiązek udzielenia pomocy medycznej, lecz także podjęcia innych działań na rzecz tego pacjenta.

W przypadku podejrzenia, że pacjent doświadczył przemocy seksualnej (która jest przestępstwem ściganym z urzędu), osoba wykonująca zawód medyczny jest zobowiązana do powiadomienia prokuratury lub policji. Badając ofiarę gwałtu, personel medyczny powinien nie tylko dołożyć wszelkich starań, by pomóc pacjentowi i nie pogłębić jego traumatycznych przeżyć, lecz także zadbać o zabezpieczenie śladów przestępstwa w sposób, który umożliwi pokrzywdzonemu dochodzenie sprawiedliwości, a organom ścigania – wykrycie sprawcy przestępstwa.

W przypadku podejrzenia, że pacjent (osoba dorosła lub dziecko) jest ofiarą przemocy w rodzinie – lekarze, pielęgniarki, położne i ratownicy medyczni mają obowiązek działać zgodnie z procedurą „Niebieskiej Karty”.

Więcej: Komunikat dot. obowiązku zgłaszania do organów ścigania przypadków przemocy w rodzinie oraz podejrzeń o popełnieniu przestępstwa

   

Obowiązki służby zdrowia wynikające z Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Uwaga, otwiera nowe okno. DrukujEmail

Wpisany przez Administrator środa, 20 lutego 2019 12:26

Dz.U.2015.0.1390 - Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Art. 9d. Niebieska karta
1. Podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą odbywa się w oparciu o procedurę „Niebieskie Karty” i nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą w rodzinie.
2. Procedura „Niebieskie Karty” obejmuje ogół czynności podejmowanych i realizowanych przez przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty i ochrony zdrowia, w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie.
3. Przedstawiciele podmiotów, o których mowa w ust. 2, realizują procedurę „Niebieskie Karty” w oparciu o zasadę współpracy i przekazują informacje o podjętych działaniach przewodniczącemu zespołu interdyscyplinarnego.
4. Wszczęcie procedury „Niebieskie Karty” następuje przez wypełnienie formularza „Niebieska Karta” w przypadku powzięcia, w toku prowadzonych czynności służbowych lub zawodowych, podejrzenia stosowania przemocy wobec członków rodziny lub w wyniku zgłoszenia dokonanego przez członka rodziny lub przez osobę będącą świadkiem przemocy w rodzinie.
5. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, procedurę „Niebieskie Karty” oraz wzory formularzy „Niebieska Karta” wypełnianych przez przedstawicieli podmiotów realizujących procedurę „Niebieskie Karty”, mając na uwadze skuteczność działań wobec osób dotkniętych przemocą w rodzinie i dobro tych osób.

Art. 12. Podejrzenie popełnienia przestępstwa
1. Osoby, które w związku z wykonywaniem swoich obowiązków służbowych lub zawodowych powzięły podejrzenie o popełnieniu ściganego z urzędu przestępstwa z użyciem przemocy w rodzinie, niezwłocznie zawiadamiają o tym Policję lub prokuratora.
2. Osoby będące świadkami przemocy w rodzinie powinny zawiadomić o tym Policję, prokuratora lub inny podmiot działający na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Więcej: Obowiązki służby zdrowia wynikające z Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

   

Strona 1 z 3